آموزش تایپ ده انگشتی

آموزش تایپ ده انگشتی


 تایپ سریع فارسی این روزها به اندازه‌ی توانایی استفاده از کاغذ و قلم برای نوشتن مهم است. افزایش سرعت تایپ شما را در کار و تحصیل و ارتباطات جلو می‌اندازد.

تایپ سریع و یا ده انگشتی برای کاربرانی که نیاز به تایپ های طولانی دارند و این کار را به دفعات تکرار میکنند دارای اهمیت بسیار زیادی میباشد و باعث صرفه جویی در وقت کاربر گشته و حتی میتواند دقت عمل تایپ را نیز بالا ببرد. به همین منظور ما قصد داریم در این آموزش به چگونگی عملکرد کلیدها در صفحه کلید، انواع تعاریف مهم در این زمینه و آشنایی با اصول آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

آشنایی با کلید های موجود در صفحه کلید

یکی از اصول تایپ ده انگشتی شناخت کامل کلیدهای موجود در صفحه کلید میباشد. در این آموزش قبل از توضیحات نحوه تایپ ده انگشتی به بررسی و شناخت یکی از مهمترین مقدمات تایپ، یعنی کلیدها و کاربرد هرکدام از آنها خواهیم پرداخت.

تایپ

تایپ

ﻛﻠﻴﺪﻫﺎی ﺣﺮوف: این کلید ها که در وسط صفحه کلید قرار دارند و از این کلید ها برای تایپ متن (وارد کردن حروف) در سند استفاده میشود. این کلیدها در سه سطر قرار گرفته اند و دلیل نامرتب بودن این حروف کاربرد هرکدام از کلید ها میباشد. در سطر وسط پرکاربردترین کلید ها در اختیار کاربر قرار گرفته اند و در سطر اول و سوم کلیدهایی با کاربرد کمتر قرار دارند.

کلید اعداد: این کلید ها برای وارد کردن اعداد در سند کاربرد دارند. این کلید ها که شامل ده کلید (۰ تا ۹) میباشد در یک سطر و در قسمت بالایی کلیدهای حروف قرار داده شده اند.


آموزش تایپ سریع و ده انگشتی فارسی و انگلیسی


 کلیدهای ترکیبی: در صفحه کلید سه کلید Ctrl، Shift و Alt قرار دارند که با فشردن تنهای هرکدام از آنها هیچ عدد، حرف و یا کارکتر و نمادی در صفحه درج نمیشود. اما این سه کلید کاربرد متفاوتی دارند و استفاده از آنها بصورت ترکیبی کارایی جدیدی در اختیار کاربر خود قرار خواهد داد. مثلا برای تغییر زبان نوشتاری متن اگر در حالت تایپ فارسی قرار داشته باشید میتوانید با فشردن کلید ترکیبی Alt+Shift زبان را به انگلیسی تغییر داده و ادامه تایپ متن را به این زبان انجام داده و بلعکس.

تایپ

تایپ

 اگر در حالت تایپ انگلیسی هستید و در حالت تایپ با حروف کوچک قرار دارید، فشردن همزمان کلید Shift و هرکدام از کلید حروف باعث میشود تا تایپ با حروف بزرگ (تا زمانی که کلید Shift را در حالت فشرده نگاه دارید) انجام شود.

۱- کلید Tab: از این کلید برای ایجاد فاصله و پرش مکان نما به مقدار زیاد استفاده میگردد. اگر از کلید ترکیبی Shift+Tab استفاده کنید این پرش معکوس خواهد شد.

تایپ

تایپ

۲- کلید Caps Lock: از این کلید برای بزرگ و یا کوچک کردن حروف تایپی در زبان انگلیسی استفاده میگردد. بدین ترتیب که با یکبار فشردن این کلید و روشن شدن چراغ آن حروف تایپ شده بصورت حروف بزرگ (مثلا H،V) وارد خواهند شد و با فشردن دوباره این کلید و خاموش شدن چراغ آن حروف بصورت کوچک (مثلا h،v) تایپ خواهند شد.

۳- کلید Space Bar: این کلید که بزرگترین کلید در صفحه کلید میباشد برای ایجاد فاصله خالی بین حروف استفاده میگردد. توجه داشته باشید که با فشردن چند باره این کلید فاصله بیشتر و بیشتر خواهد شد.

۴- کلید Delete: از این کلید برای حذف حروف بعد از مکان نما استفاده میگردد.

۵- کلید Back Space: از این کلید برای حذف آخرین حرف قبل از مکان نما استفاده میگردد. توجه کنید که با فشردن چند باره میتوانید به تعداد دلخواه حروف قبل از مکان نما را پاک کنید.

۶- کلید Enter: فشردن این کلید باعث میگردد تا مکان نما به ابتدای خط بعدی رفته و آغاز کننده پاراگرافی جدید میباشد.

۷- کلیدهای جهت دار: این کلیدها شامل چهار جهت اصلی به سمت بالا، پایین، چپ و راست میباشند و با استفاده از این کلیدها میتوان مکان نما را در یک سطر و یا بین سطرهای بالایی و پایینی مکان فعلی جابجا نمود.

کلید علایم: کلید علایم بصورت دو علامتی هستند که با فشردن کلید، علامت پایینی روی کلید تایپ خواهد شد و با فشرده نگاه داشتن کلید Shift و فشردن همان کلید، علامت بالایی روی کلید تایپ خواهد شد. به عنوان مثال دو علامت . و > روی یک کلید قرار داده شده اند. با فشردن این کلید ابتدا علامت پایینی یعنی (.) و با فشرده نگاه داشتن کلید Shift و فشردن همزمان همان کلید علامت (>) درج خواهد شد.

کلیدهای ماشین حسابی:

مجموعه ای از کلیدها شامل کلیدهای اعداد، ضرب، تقسیم، جمع، تفریق و Enter میباشند که به سبب جایگذاری آنها که همانند ماشین حساب میباشد به این نام شهرت یافته اند. از این کلید ها برای وارد کردن سریع اعداد استفاده میگردد. در قسمت بالایی این کلیدها کلیدی با نام Num lock قرار داده شده است که با فشردن آن میتوان آن را فعال و یا غیر فعال نمود. در صورتی که این کلید فعال باشد (چراغ آن روشن باشد) کلیدهای ماشین حسابی کارایی اصلی خود را انجام خواهند داد و در صورت غیر فعال بودن این کلید کارایی دوم هرکدام از این کلیدها در دسترس قرار خواهد گرفت که در ادامه به بررسی هرکدام از این کلیدها و عملکرد هرکدام خواهیم پرداخت.

تایپ

تایپ

Home: این کلید مکان نما را به ابتدای سطر جاری خواهد برد.

Page Up: با فشردن این کلید به صفحه قبل خواهید رفت.

Page Down: با فشردن این کلید به صفحه بعد خواهید رفت.

End: این کلید مکان نما را به انتهای سطر جاری خواهد برد.

کلیدهای چهار جهت اصلی که پیش تر با آن آشنا شدید.

ردیف شروع و اصلی آموزش:

همانطور که قبلا گفته شد، کلیدهای حروف در سه سطر به ترتیب اهمیت و کاربرد آنها قرار گرفته اند. در این بین سطر میانی (وسطی) حروف را سطر پایگاه مینامند. توجه داشته باشید که انگشتان دست یک تایپیست حرفه ای باید همیشه در این سطر قرار گیرند و به همین دلیل به آن سطر پایگاه میگویند. یک تایپیست حرفه ای هیچگاه به صفحه کلید برای پیدا کردن حروف نگاه نمیکند بلکه تمامی تمرکز خود را صرف خواندن متنی که پیش روی اوست خواهد نمود. بنابراین انگشتان او باید بطوری قرار گیرند که بر سطر پایگاه تسلط کامل داشته باشند. به همین دلیل بر روی حروف J و F دو برآمدگی وجود دارد که نشانگر محل قرار گیری صحیح انگشتان اشاره دست راست و چپ خواهد بود.

تایپ

تایپ

طریقه قرار گیری انگشتان دست راست به صورت (کمنت) و انگشتان دست چپ بر روی حروف (شسیب) قرار خواهند گرفت.

تایپ

تایپ

در این حالت دو حرف (الف) و (لام) تحت پوشش هیچ انگشتی قرار نخواهند گرفت. برای تایپ حرف الف در فارسی یا H در انگلیسی (که بر روی یک دکمه قرار گرفته اند)، موقتا انگشت اشاره دست راست خود را بر روی این کلید برده و پس از تایپ این حرف دوباره انگشت اشاره خود را بر روی حرف (ت،J) برگردانید. همینطور برای تایپ حرف (ل و G) انگشت اشاره دست چپ خود را بر روی این کلید برده و پس از تایپ بر روی حرف F باز گردانید.

نکته: طریقه قرارگیری بدن و دستان شما باید بگونه ای باشد که بر صفحه کلید تسلط کامل داشته باشید.

امیدواریم از مقاله تایپ حرفه ای (ده انگشتی) رضایت کامل داشته باشید. با تمرین و تسلط یافتن به سطر پایگاه انگشتان دو دست خود را با کلیدها و محل قرارگیری حروف همسان سازید. در قسمت دوم آموزش به بررسی کلیدها و حروف زیر و بالای سطر پایگاه و همچنین سطر اعداد و سایر کلیدها خواهیم پرداخت. تا قسمت دوم این آموزش بدرود و موفق باشید.

بهترین سایت جهت آموزش تایپ //10fastfingers.com/share-badge/13_A

بهترین سایت جهت بالابردن سرعت تایپ

ساعت مسابقات سرعت تایپ
اگر تایپست حرفه ای هستی خودتو تو این سایتنشون بده //10fastfingers.com/share-badge/13_A
آموزش تایپ

آموزش تایپ

(منبع کمکی: //digital-art.ir)

mosaiebi

خدمات کامپیوتری ایزوتایپ ۱۲۸ افتخار این را دارد با بیش از ۱۵ سال سابقه کاری و ۸ سال سابقه خدمات الکترونیکی در خدمت سازمانها، شرکتها، دانشجویان عزیز و ... باشد. این شرکت در زمینه انجام صحافی پایان نامه، پرینت لیزری، تایپ و صفحه آرائی در خدمت شما می باشد. جهت سفارش صحافی یا پرینت میتوانید فایل خود را بصورت pdf یا word ایمیل نموده و صحافی را توسط پیک در محل خود تحویل بگیرید. (هزینه پیک به عهده مشتری می باشد) شماره کارت: ۷۸۴۸ - ۲۵۶۸ - ۸۶۱۰ - ۶۲۱۹ عبداله مصیبی بانک سامان [email protected] [email protected] ۶۶۹۵۸۳۳۵ - ۶۶۴۹۷۹۰۰ -۰۹۲۰۱۱۰۱۲۸۰ - ۰۹۱۲۵۷۰۴۷۱۵

More Posts - Website

Follow Me:
TwitterFacebookLinkedInGoogle PlusYouTube

نظر دهید