تعریف صحافی و روشهای مختلف آن

تعریف صحافی و روشهای مختلف آن


پایان نامه نوعی تحقیق است که محقق در آن با طرح مساله و فرضیه با استفاده از روش تحقیق کتابخانه ای یا میدانی با استفاده از نرم افزارهای  تجزیه تحلیل آماری و یا تجارب عملی و یا آزمایشی به اثبات آن می پردازد.

دانشجویان جهت اتمام دوره تخصص، دکترا، ارشد و … با ارائه پایان نامه و دفاع از آن فارغ التحصیل می شوند (mosaiebi.com)

به عبارتی دیگر پایان نامه نوشتاری است که دانشجو در آن  موضوع یا سوالی را بررسی کرده و از راه تجزیه و تحلیل و یا  تجارب عملی و یا آزمایشی به پاسخ آن می رسد (farasa.net).

بعد از انجام پایان نامه و مراحل تایپ و صفحه آرائی و در نهایت دفاع از آن، دانشجو باید آن را چاپ و صحافی نماید که تعداد آن بسته به درخواست آموزش دانشگاه، کتابخانه دانشگاه، استاد راهنما و مشاور متفاوت می باشد (mosaiebi.com).

صحافی پایان نامه

کارگاه صحافی

تا اوایل ساعت ۹۲ در ایران برای طلاکوب نمودن پایان نامه ها از حروف سربی و کلیشه ها استفاده می شد (البته هنوز هم به ندرت استفاده می شود). اما به مرور زمان و پیشرفت تکنولوژی، جهت طلاکاری جلد پایان نامه از پرینترهای سوزنی و لیزری استفاده می شود که علیرغم سرعت بالای آن، درصد اشتباهات طلاکاری روی جلد پایان نامه را نیز تا حد زیادی پایین آورده است.

صحافی :

صحافی (Binding) یا جلد کردن به عمل تا کردن (folding)، ترتیب (Gathering) (قرار دادن فرم‌های تا شده در کنار هم)، ته دوزی (Stitching)، جلدگذاری و در نهایت برش کتاب گفته می‌شود. (ویکی پدیا)

تعریف کلی صحافی، تنظیم و به هم بستن (یا دوختن) صفحات کتاب و قراردادن آن بین جلد آن، که معمولا با جنسی مستحکم تر از جنس صفحات داخلی (مقوا یا معمولا کاغذ گلاسه ۳۰۰ گرم) می باشد. هدف از انجام صحافی، نگهداری از کتب، مجلات، جزوات و پایان نامه ها و همچنین مقاومت و زیبایی آن می باشد (mosaiebi.com)

جهت انجام صحافی مراحل مختلفی وجود دارد که بعد از چاپ فرمها، مرتب کردن صفحات، دوخت و چسب، برش صفحات طبق قطع مورد نظر و در نهایت انداختن آن داخل جلد می باشد. صنعت صحافی نیز مانند صنایع دیگر به روز شده و با دستگاه های جدید انجام می گیرد.  (mosaiebi.com).

در گذشته به این حرفه ورّاقی نیز اطلاق می‌شده که البته جز صحافی و جلد کردن کتاب، مواردی همچون نسخه‌نویسی و تهیهٔ رونوشت و تکثیر کتاب را نیز در بر می‌گرفته است.[wikipedia.org]

صحافی انواع مختلفی دارند که در زیر آورده ام:

صحافی نرم: صحافی نرم، همان شومیز می باشد که برای کتب دانشگاهی، مدارس و … استفاده می شود و ضخامت آن نهایتا از مقوای گلاسه ۳۰۰ گرم با روکش سلفون یا یووی می باشد.

صحافی سخت یا Hard Cover: صحافی سخت به صحافی گفته می شود که برای ساخت جلد آن از مقواهایی با ضخامت ۳-۶ میلیمتر استفاده می کنند. صحافی سخت نیز به دو روش انجام می گیرد.

هارد کاور

صحافی هارد کاور

صحافی گالینگور دو نوع می باشد:

۱- صحافی با چسب گرم

۲- صحافی با چسب سرد

صحافی پایان نامه

انواع صحافی

صحافی با چسب گرم: معمولا این نوع صحافیها برای تیراژ بالا استفاده می شود.

صحافی گالینگور چسب سرد:     در این نوع صحافی بعد از اینکه صفحات را سورت کردند جلد آن را با استفاده از مقوا و گالینگور (چرم مصنوعی) می سازند. بعد از چسباندن صفحات، نوبت جلد سازی می باشد که ابتدا جلد و سایز آن را کامپیوتر طراحی و روی گالینگور چاپ می کنند. سپس مقواهای مورد نظر را با گالینگور طلاچاپ شده جلد می نمایند و در نهایت برگه های چسبانده شده را در داخل جلد می اندازند. پس از اینکار کش مخصوص جاانگشتی را وصل کرده و مجلدها را در زیر پرس قرار می دهیم تا چسب آن به صورت کامل خشک شود. در این روش معمولا کیفیت و ماندگاری بالاتری نسبت به چسب گرم دارد. این نوع صحافی را معمولا جهت پایان نامه ها، مفاتیح و کتابهایی با ارزش ریالی بالاتر استفاده می نمایند.

صحافی جلد سخت یا هاردکاور نیز مانند  گالینگور به دو صورت انجام می گیرد:

۱- صحافی با چسب گرم

۲- صحافی با چسب سرد

صحافی با چسب گرم: معمولا این نوع صحافیها برای تیراژ بالا استفاده می شود.

صحافی هارد کاور سلفونی: صحافی سلفونی یا هارد کاور نیز مانند صحافی گالینگور بعد از ترتیب کاغذها و چسباندن آنها، از مقوای ۳ تا ۶ میلی متری استفاده می کنند و به جای گالینگور، طرح جلد کتاب را چاپ می نمایند و پس از کشیدن سلفون آن را روی مقوا می چسبانند.

پیشینه صحافی در ایران

صحافی و جلدسازی در عصر صفویه به اوج رسید و هنرمندان اصفهانی در تکامل آن ابتکار و خلاقیت بی مانندی از خود نشان دادند بود. در دوره صفویه در سمرقند، بخارا، مشهد و اصفهان کاغذسازی رواج داشت و تا زمان قاجار نیز ادامه پیدا کرد ولی بعد از آن کاغذسازی دستی تنزل و کاغذسازی به شکل دیگری رونق یافت.

این هنر در دوره تیموریان و بخصوص در مکتب هرات پایه‌گذاری شده بود. انتخاب اصفهان به پایتختی و حمایتی که از هنرمندان به عمل آمد باعث شد قرآن‌های دست نوشته مجلل و فاخر به بهترین وضع و شیوه صحافی شود. نسخه‌های زیادی از شاهنامه، اشعار نظامی، جامی و آثار سایر سرایندگان نامدار و مشهور به دست جلدسازان و صحافان به شاهکارهائی از هنر تبدیل بشوند. در این زمان بود که آثار خطاطان بزرگ نستعلیق مانند سلطان علی مشهدی، میرعلی کاتب و دیگران جمع‌آوری شد و جلدسازان با استفاده از روش‌های ابداعی خویش آثاری بوجود آوردند که بسیاری از آنها امروز زینت بخش موزه‌های بزرگ جهان است. هنرمندان بزرگ این فن در فنون صحافی و اقسام جلدسازی سوخت و روغنی و ساه و حاشیه‌سازی کتب این هنر را به جائی رساندند که بسیاری از آثار این دوران بر مکتب هرات برتری یافتند. در دوره صفویان هنرمندان این رشته از صنعت دستی در بیشتر صنایع ظریفه آن روزگار مهارت داشتند بطوری که در شرح حال اکثر قریب به اتفاق این هنرمندان می‌بینیم در خطاطی و نقاشی و تذهیب و مرکب سازی و میناکاری و کاغذسازی نیز سرآمد بودند. پس از دوره صفوی با انتقال پایتخت از اصفهان هنر صحافی نیز مانند دیگر هنرها در بوته فراموشی گرفتار شد. در دوران قاجار بار دیگر صحافان و جلدسازان به احیاء این هنر پرداختند. از بزرگان این هنر در دوران قاجاریه آقا محمدتقی صحاف اصفهانی است که علاوه بر صحافی و جلدسازی در طراحی و رسامی و طرح نقشه‌های قالی و کاشی کاری و معرق سازی با پوست و بسیاری از فنون دیگر در زمان خود بی نظیر بود.

فردریش لانکامرر در سال‌های پس از جنگ دوم تا پس از انقلاب ایران نقش مهمی در صنعت صحافی ایران داشت و کتاب‌های صحافی شده او در موزه‌ها و مجموعه‌های خصوصی نگهداری می‌شود. (wikipedia)

منابع:

mosaiebi.com

wikipedia

farasa.org

نویسنده: مصیبی، ۱۳۹۴٫

استفاده از مقاله فوق با ذکر منابع بلامانع می باشد.

خدمات کامپیوتری ایزوتایپ ۱۲۸ جهت انجام صحافی جزوات، رساله، پایان نامه و … در خدمت شما مشتریان عزیز می باشد.

۶۶۹۵۸۳۳۵  -021    =   09125704715    =    66497900 – 021

تهران – میدان انقلاب – ضلع جنوب شرقی – بازار بزرگ کتاب – زیر زمین واحد ۱۴ – مصیبی

mosaiebi

خدمات کامپیوتری ایزوتایپ ۱۲۸ افتخار این را دارد با بیش از ۱۵ سال سابقه کاری و ۸ سال سابقه خدمات الکترونیکی در خدمت سازمانها، شرکتها، دانشجویان عزیز و ... باشد. این شرکت در زمینه انجام صحافی پایان نامه، پرینت لیزری، تایپ و صفحه آرائی در خدمت شما می باشد. جهت سفارش صحافی یا پرینت میتوانید فایل خود را بصورت pdf یا word ایمیل نموده و صحافی را توسط پیک در محل خود تحویل بگیرید. (هزینه پیک به عهده مشتری می باشد) شماره کارت: ۷۸۴۸ - ۲۵۶۸ - ۸۶۱۰ - ۶۲۱۹ عبداله مصیبی بانک سامان [email protected] [email protected] ۶۶۹۵۸۳۳۵ - ۶۶۴۹۷۹۰۰ -۰۹۲۰۱۱۰۱۲۸۰ - ۰۹۱۲۵۷۰۴۷۱۵

More Posts - Website

Follow Me:
TwitterFacebookLinkedInGoogle PlusYouTube

نظر دهید