دانلود رساله معماری طراحی شهرک مسکونی و استانداردهای شهری

جهت خرید و دانلود دانلود رساله معماری طراحی شهرک مسکونی و استانداردهای شهری روی افزودن به سبد خرید یا با شماره ۰۹۲۰۱۰۲۸۱۰۰ در ارتباط باشید

قیمت فایل ۱۱۵ هزار تومان


سفارش خرید دانلود پایان نامه کارشناسی مهندسی معماری طراحی شهرک مسکونی ضوابط و استانداردهای شهری


دانلود رساله معماری طراحی شهرک مسکونی و استانداردهای شهری


چکیده

اولین مسئله ای که بشر از بدو آغاز هستی با آن روبرو بوده است چگونگی محافظت از خود در برابر عوامل طبیعی از جمله : عوامل جوی، حیوانات درنده و مهاجمان انسانی و غیره… بوده است. این مسئله موجب شد تا انسان به فکریافتن پناهگاهی مناسب برای در امان ماندن از خطرات اطراف باشد. در محلهای کوهستانی غارها و فرورفتگیهای درون آن، در محلهای پست چاله هایی که روی آنها را با شاخ وبرگ می پوشاندند و در محلهای دیگر نیز به تناسب موقعیت اولین پناهگاهای اقامتی بشر شکل گرفت. کم کم با شروع یکجانشینی و کشاورزی بشر به نوع دیگری با مسئله اقامتگاه برخورد کرد و خانه های مسکونی درکنار یکدیگر ساخته شدند که مجموعه آنها شهرهای بزرگ و کوچک را به وجود آوردند. با پیشرفت در زندگی بشر و نیز بزرگتر شدن شهرها هر روز نیازهای جدیدی برای اجتماع به صورت مسئله ای که باید حل شود تحمیل می شد و بشر برای یافتن راه حلهای مناسب به ابداعات متعددی دست می زد. « اجتماعات کارگری کنار رود نیل در زمانهای بسیار دور از جمله پاسخ های بشر به مشکل مسکن اجتماعات بزرگ انسانی بود که به صورت پشت به پشت خانه هایی با داشتن فضاهایی مانند ورودی، نشیمن، پخت وپز و خواب رو به غرب و شرق به صورت مجموعه ای فشرده بوجود آمده اند و چون ساکنین آن ها بردگان بودند دور آن حصاری قرار گرفته است. البته مجموعه دارای بازار خرید و خدمات مختلفی می باشد. بعلت اهمیت مسأله مسکن و نیز اقدامات اخیر جهت ایجاد مجتمع های مسکونی در این شهر موضوع مذکور بعنوان یک موضوع مناسب توسط اینجانب انتخاب گردید. در نگاه اول به سیمای شهر کمتر ساختمانی وجود دارد که بیشتر از سه طبقه ارتفاع داشته باشد و حتی اگر ساختمانی دو طبقه یا سه طبقه مسکونی وجود دارد طبقات در اختیار اعضای یک خانواده می باشد که هر کدام از این ساختمانهای مسکونی دارای حیاط مختص به خود می باشند. حال می خواهیم برای مردمی اقدام به طراحی مجتمع مسکونی بکنیم که برای خود فرهنگهائی خاص دارند پس در این حالت باید علاوه بر مساله اقلیم، فرهنگ را نیز در طرح دخیل بدانیم. بنابراین اولین مسأله این طراحی بدین صورت مطرح می شود که آیا مردم منطقه قادر به زندگی درون این آپارتمانها با شرایط دیگر مجتمع های آپارتمانی دیگر هستند یا نه ؟ و آیا این تنها راه حل ممکن برای حل مسأله مسکن و جلوگیری از گسترش بی رویه شهرهاست ؟ آیا زمان آن فرا نرسیده است که با توجه ویژه به مساله مسکن و نیز گسترش بی رویه شهرهای بزرگ با تقسیم مناسب سرمایه و صنعت و خدمات به مناطق مستعد،علاوه بر استفاده از همه امکانات طبیعی کشور از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری نماییم؟ تا کی می توانیم بر وسعت شهرهای خود در افق و در ارتفاع بپردازیم ؟ آیا آیندگان حق استفاده از این امکانات طبیعی را ندارند و باید با مشکلاتی مقابله بکنند که ما همانند پیشینیان خود برای آنها به وجود آورده ایم؟
جواب اینست که تنها راه حل مسأله مهاجرت ایجاد مجتمع های مسکونی با مشکلات خاص آنها نیست بلکه به طور واضح و آشکار توزیع عادلانه صنعت و خدمات به روستاها و شهرهای کوچکتر می تواند از سرعت مهاجرت تا اندازه زیادی بکاهد و نیز در استفاده مناسب از پتانسیل های موجود و تعرض بیجا و نامناسب به طبیعت موثر باشد. در نگاه اول به نظر می رسد که بهتر است از تجربه های مفید شهرهای دیگر و کشورهای دیگر به نحو مناسبی استفاده شود. تجربه زندگی آپارتمانی در کشورهای دیگر و شهرهای دیگر کشور این نکته را ثابت می کند که بهتر است ساکنان یک آپارتمان و مجتمع مسکونی دارای فرهنگ مشابه باشند تا کمتر باعث بروز مشکلات برای یکدیگر بوده و با هم دیگر تعامل و همکاری بهتری برای مدیریت مجتمع داشته باشند. اما غیر از مسأله فرهنگ مردم مسأله اقلیم و جغرافیای منطقه و نیز جمعیت و ویژگیهای اجتماعی از جمله عوامل مؤثر برای حل مسأله فوق می باشد. برای حل مسأله اقلیم سعی شده با توجه به راه کارهایی که پیشینیان برای مقابله با شرایط نا مناسب جوی به کار بسته اند، با انتخاب گزینه های مناسب و پرداخت آنها به منظور تطبیق با زندگی امروزی، راه حلهایی ارائه گردد و از بین آنها گزینه هایی مفیدترند در طرح گنجانده شود. در مورد جمعیت و بعد خانوار و نیز هنجارهای اجتماعی نیز سعی شد تا جایی که امکان دارد این مسائل در کنار سایر مسائل فرهنگی، اقتصادی، اقلیمی و….مورد توجه قرار گیرد و به آنها نیز پرداخته شود. هر چند گزینه ای در شهر که بتوان براساس نتایج استفاده مردم از آن، در مورد طرح مورد نظر نتیجه گیری کرد وجود نداشت اما سعی شد توجه و ایده اصلی به نوع زندگی مردم و ساخت و سازهای بومی تر منطقه مربوط باشد.


فهرست مطالب

عنوان    صفحه
مقدمه:

فصل اول:شرح مساله
دلایل انتخاب پروژه
اهداف طرح
شناخت امکانات بالقوه
مکان یلبی پروژه

 فصل دوم: موقعیت تاریخی، فرهنگی و اجتماعی منطقه

فصل سوم: اقتیم و تاپیر آن
مقدمه
تقسیمات اقلیمی در جهان
تقسیمات اقلیمی در ایران
موقعیت جغرافیایی
شرایط اقلیمی

فصل چهارم:مبانی نظری و کالبدی طرح
مبانی نظری
میراث نهضت جدید
نقد نهضت تجدد
رابطه طراح-کارفرما
مفهوم عملکرد
مدل های انسان، رفتار انسانی و تجربه محیط
رابطه انسان – محیط
مشارکت ؛ معنا ومفهوم:
معنی لغوی ومفهوم مشارکت
لزوم مشارکت در شهر سازی
 مزایای مشارکت در شهرسازی
مشارکت وامکان آ ن در جامعه امروزی ایران
فرآیند شهر سازی مشارکتی
مشارکت در طراحی وساخت مجموعه مسکونی در تاریخ معاصرشهر سازی
چند نمونه از مشارکت مردم در طراحی فضاهای اوقات فراغت
فرایند ایجاد مجموعه مسکونی
مرحله شناخت
مرحله تعیین اهداف و اصول ضوابط
مرحله تدوین راه حل
ماهیت مبانی نظری معماری
اصول عمده طراحی
فضاهای مورد نیاز و پیش بینی شده برای طراحی
پیاده روها
نتایج بدست آمده از مطالعات

فصل پنجم:مبانی نظری طراحی فضای سبز
مقدمه پارک و پارک سازی
هدایت دید
تشخیص
مقیاس و تناسبات
تعادل
تاکید
بافت
رنگ
تغییر ابعاد ظاهری
تنوع
آرامش
توالی
هویت
نشانه
نماد
زمینه و متن
اشراف
مجموعه
وحدت
تاثیر فضای سبز در فیزیولوژی انسان
پارک سازی و انواع آن
تشکیلات ساختمانی پارکها
 خیابانها
 خیابانهای مخصوص عابرین پیلده
 دربهای ورودی وخروجی
 پارکینگها
 گلخانه و گرمخانه
تشکیلات تزئیناتی پارکها
 آب نما
 برکه
 دریاچه های مصنوعی
 جنگل کاری
 گل کاری و چمن کاری
تشکیلات رفاهی و تفریحی
 رستورانها
 سرویس بهداشتی
 نیمکت
 زمینهای ورزشی
 زمینهای بازی کودکان
انواع پارک بر حسب شکل ظاهری
پارکهای منظم
پارکهای غیر منظم
پارکهای مختلط
پارکهای فانتزی
پارکهای مدرن
نتیجه گیری و جمع بندی

فصل ششم:تحولات مسکن
بررسی انواع مسکن جمعی در اروپا
آپارتمانها با دسترسی مرکزی
تفاوت آپارتمانها با دسترسی مرکزی با آپارتمانهای مرسوم
بررسی یک نمونه
مجتمع های مسکونی با ارتفاع متوسط
جنبه های اجتماعی
جنبه های اقتصادی
جنبه های زیست محیطی
بررسی نمونه
تحول معماری مسکن های ایرانی در دهه های نخست قرن
تحول معماری در مسکن منطقه
نتیجه گیری و جمع بندی
بررسی نمونه خارجی:
مجتمع حیاط گوشه ای سن دنی
بررسی نمونه داخلی:
مجتمع زیتون اصفهان

فصل هفتم: مسکن
واحد مسکونی
تعاریف و کیفیت فضای خانه
ورودی:
وسایل فضای راهروها
روشنایی
مصالح
رنگ
نتیجه گیری
آشپزخانه:
طراحی آشپزخانه
 نور
 رنگ
 هوا
 نکات جنبی
فضای نشستن:
 محل گردهمایی
 محل اتاق گردهمایی در ساختمان
 مبلها و قفسه ها
 روشنایی
 مصالح
 رنگ
غذاخوری:
 محل قرار گرفتن غذاخوری در ساختمان
 میز و صندلی در غذاخوری
 مصالح
 روشنایی
اتاق خواب والدین:
 ابعاد اتاق خواب
 تختخواب و قفسه های اتاق خواب
 چند مثال برای قرار دادن لحاف و پتو
 روشنایی
 مصالح
 رنگ
فضای مخصوص کودکان:
 روشنایی
 مصالح
 رنگ
مراکز بهداشتی:
 محل قرار گرفتن مراکز بهداشتی در ساختمان
 ابعاد مراکز بهداشتی
 توالت ایرانی
 روشنایی
 مصالح
 رنگ
اتمسفر خانه(جو):
 عادت و بهداشت
کار در حالت نشسته
نور+نور طبیعی
نتیجه گیری

فصل هشتم
ضوابط و استانداردها
ضوابط و استانداردهای شهری
ضوابط مربوط به ریخت شناسی ساختمان (ساخت، نما، سقف)
 ضوابط مربوط به تاسیسات ساختمان (گرمایش، سرمایش، فاضلاب)
ضوابط مربوط به شکل ساختمان ونحوه استقرارآن
ضوابط ومقررات حوزه کاربرهای ارتباطات
ضوابط عمومی احداث بنا در حوزه های مسکونی
ضوابط و استانداردها
ضوابط نماسازی در شهرها


تعریف مسکن

مسکن شاید تنها موضوعی باشد که هر معماری، در عمر خود دست کم یکبار با آن دست و پنجه نرم می کند و کم و کیف آن را تجربه می کند. این امر اهمیت موضوع مسکن را می رساند. شاید به همین دلیل باشد که معماری اجتماعی ترین شغل هاست. چون هر انسانی در زندگی خود قطعاً پدیده مسکن را به شکلی تجربه کرده است.
مسائلی که در طراحی خانه موثر واقع می شوند عبارتند از :
سنت و آداب و رسوم، وضع جامعه، اقتصاد، وضع خانواده و طرز تفکر افراد جامعه و چون این عوامل خود نیز مداوماً در حال تغییراند، لذا مسئله مسکن نیز متغییر می باشد.

واحد مسکونی

تعاریف فضاهای خانه
الف) ورودی :
ابعاد ورودی : ابعاد ورودی به رابطه این قسمت با فضاهای دیگر و عملکردهای مختلفی که می خواهیم در قسمت ورودی صورت بگیرد بستگی دارد. پیشنهاد می شود قسمت ورودی را کوچک انتخاب نکنند زیرا در این صورت یک راهرو بیشتر نیست. اگر تلفن در راهرو قرار داشت مکانی را نیز برای قرار دادن دفتر تلفن و یک دفتر یادداشت با وسیله تحریر در نظر داشت که معمولاً برای صحبت های طولانی یک صندلی نیز در نظر می گیرند تا بشود به راحتی مطالب را نوشت. اگر در قسمت ورودی استقبال از میهمان صورت بگیرد لازم است به اندازه کافی فضا برای کندن بالا پوش و آماده کردن میهمان جهت داخل شدن به قسمت دیگر را در نظر داشته باشیم. اگر مبل های کوچکی برای نشستن موقت در قسمت ورودی قرار بدهیم خوب است ومعمولا مورد استفاده قرار می گیرد.
در قسمت ورودیهای بزرگ میتوان برای گردهم آیی خانواده و محل غذا خوری مکانی در نظر گرفت.ممکن است دارای چند قلاب برای آویختن لباسها داشته باشد و یا اینکه به صورت کاملتر از قفسه با در و یا به صورت باز استفاده شود. اشکال قلابهای بدون در، این است که همیشه پالتو و لباسهای دیگر در چشم انداز قرار می گیرد. در قسمت ورودی حتما سهولت آمد و رفت را باید منظور داشت.
– اگر دو نفر بخواهند در آن واحد، مجاور با یکدیگر، پالتو بپوشند به ۱۵۰ سانتی متر فاصله نیاز دارند.
– اگر یک نفر بخواهد کفش بپوشد و نفر دیگری عبور کند باز همین فاصله مورد نیاز است.
– هر دو نفری که با هم راه می روند و یا ایستاده اند به ۱۲۰ سانتی متر فاصله نیاز دارند.

طراحی آشپزخانه

نخستین عامل در طراحی آشپزخانه استفاده از منطق و عقل سلیم است. کاستن از رفت و آمدهای غیر لازم، در دسترس بودن ظروف، ارتفاع مناسب برای پیشخوانها، همه مبتنی بر دلایل منطقی هستند. در این چهارچوب کلی و با در اختیار داشتن اطلاعات مقدماتی که در فصل قبل بیان گردید، پیاده کردن طرح آشپزخانه عملی سهل و آسان خواهد بود. قدم اول، با مشخص کردن محل پنجره اصلی آغاز میشود. مقابل پنجره، همیشه مرکز شستشو، یعنی لگن ظرفشوئی قرار می گیرد ( مگر اینکه لوله کشی ساختمان شکل دیگری را ایجاب کند). در سمت راست، حتی الامکان، مرکز ذخیره مواد مانند یخچال و فریزر برای مواد فاسدشدنی و قفسه برای قوطی های کنسرو غیره ( سمت راست قرار گرفتن یخچال بواسطه باز شدن درآن از طرف چپ است. در یخچال همواره باید داخل مثلث کار باز شود. ) و در طرف چپ اجاق جای می گیرد. به این ترتیب مثلث کار که رکن اصلی آشپزخانه است بوجود می آید. با مشخص شدن مثلث کار، در فواصل موجود، قفسه های پائین و بالای آنها قفسه های دیواری نصب می گردند. حدود سه متر قفسه، حداقل نیاز را برطرف می کند. سطح قفسه های پائین همواره با سطح وسایلی نظیر ماشین ظرفشوئی، پیشخوانها را بوجود می آورند که بخش قابل ملاحظه ای از کار آشپزخانه روی آنها صورت می گیرد. نظر به اینکه بیشترین حجم فعالیت در مرکز شستشو انجام می پذیرد، ضروری است پیشخوان اطراف ظرفشوئی، سطح وسیعتری داشته باشد. وسایل اضافی نظیر ماشین ظرفشوئی، فر و ظرف زباله، با توجه به قرابتی که با هر یک از مراکز دارند، کنار آنها واقع می شوند. زمانی که فر مستقل از اجاق است، به خاطر مورد استفاده محدودی که دارد، می تواند به گوشه ای دور از مثلث کار منتقل شود. تا این مرحله، اسکلت آشپزخانه آماده شده و مابقی امور بنا به سلیقه ساکنان و طرح عمومی ساختمان شکل می گیرد.

روشنایی واحد مسکونی

یک چراغ گرم سقفی و یا دیواری که نور آن به چشم کودک نخورده کافی است. بعضی از کودکان عادت می کنند با نور شب بخوابند. محل نور شب، یا چراغ نباید در نزدیکی تخت خواب و در دسترس کودکان قرار بگیرد زیرا ممکن است خطراتی را ایجاد کند. ضمنا یادآوری می شود که پریزهای برق را در اتاق کودکان مسدود می کنند و با روپوشی که پریز خفه کن مینامند محل دخول دوشاخه را می بندند در سنین بالاتر چراغ مطالعه لازم است. اگر از لامپهای پایه دار استفاده بشود نباید در محل آمد و رفت و محل بازی بچه ها قرار بگیرد.

لزوم مشارکت در شهرسازی

ساکنین هر شهر به عنوان بهره برداران اصلی از مواهب توسعه پایدار شهر سازی همراه باید در مراحل گوناگون فرآیند شهر سازی به شکلهای مستقیم وغیر مستقیم مشارکت داشته باشندبا توجه به این موضوع ایده شهرسازی مشارکتی در بسیاری کشورها ظهور وگسترش پیدا کرده است از دلایل این امر می توان به امور زیر اشاره کرد :
۱- اهمیت یافتن نقش مردم دراداره امور جامعه.
۲- تجربه اندوزی از دهه های گذشته نشان می دهد عدم مشارکت سبب زیانهای فراوان شده است.
۳- عدم تطابق طرح با خواسته کاربران موجب نارضایتی وتغییر آنها شده است.
۴- اهمیت یافتن وفرآیند نگرش به طرحهای شهر سازی.
۵- عدم توانایی دولتها برای تامین طرحهای دولتی.
۶- توسعه اجتماعی اقتصادی فرهنگی وسیاسی.
۷- اساسی ترین عامل مشارکت، پیچیدگی فزاینده زندگی شهری است که بیانگر فعالیتهایی است که ترجیهات جامعه به طور مداوم در حال تغییر است واین امر ابداع ابزارهای ارتباطی وسازمانی را برای برخورد ضروری ساخته است.
۸- همبستگی قشر مشارکتی وبی نیازی آنها از دولت برای طرح عمرانی.
۹- اخلاق اجتماعی برنامه ریزی.

مزایای مشارکت در شهرسازی

۱- سهیم شدن مرد%

mosaiebi

خدمات کامپیوتری ایزوتایپ ۱۲۸ افتخار این را دارد با بیش از ۱۵ سال سابقه کاری و ۸ سال سابقه خدمات الکترونیکی در خدمت سازمانها، شرکتها، دانشجویان عزیز و ... باشد. این شرکت در زمینه انجام صحافی پایان نامه، پرینت لیزری، تایپ و صفحه آرائی در خدمت شما می باشد. جهت سفارش صحافی یا پرینت میتوانید فایل خود را بصورت pdf یا word ایمیل نموده و صحافی را توسط پیک در محل خود تحویل بگیرید. (هزینه پیک به عهده مشتری می باشد) شماره کارت: ۷۸۴۸ - ۲۵۶۸ - ۸۶۱۰ - ۶۲۱۹ عبداله مصیبی بانک سامان [email protected] [email protected] ۶۶۹۵۸۳۳۵ - ۶۶۴۹۷۹۰۰ -۰۹۲۰۱۱۰۱۲۸۰ - ۰۹۱۲۵۷۰۴۷۱۵

More Posts - Website

Follow Me:
TwitterFacebookLinkedInGoogle PlusYouTube

فرم نظرات بسته میباشد.