کارآموزی معماری ۸۶ ص

قیمت : ۹,۱۲۵,۷۰۴,۷۱۵ تومان     تعداد :

محله های تهران

در مورد اسامی محله های تهران تا پیش از آن که حصار بر گرد شهر کشیده شود ، نوشته متقن و فابل اعتمادی در دست نیست . فدیمی ترین سندی که به وجود محلات در تهران اشاره دارد “معجم البلدان” یاقوت حموی است که نوشته است تهران دوازده محله دارد ولی نامی از آن محله ها نبرده است . پس از آن دیگر ذکری از محله های تهران نیست تا نقشه ی سال ۱۲۵۷ ق. که در آن تهران به پنج محله اصلی تقسیم شده است : ارگ ، عودلاجان ، چاله میدان ، بازار و سنگلج .

اما به نظر نمی آید که این محله ها چندان قدیمی باشند و بر محله های ده تهران در قرن هفتم تطبیق کنند . چنان که ارگ در ابتدا یک منطقه پر آب و درخت و اعیان نشین بود و در زمان چیرگی افغان ها بر تهران شکل محله به خود گرفت و بر چهار محله ی اصلی که تا آن زمان وجود داشتند ، افزوده شد .

از نوشته های موجود چنین بر می آید که محله ی عودلاجان در ابتدا پوشیده از باغ و سبزه بوده و جمعیت ساکن نداشته است . سیاحانی که در آن زمان ها به تهران آمده اند ، در سفرنامه های خود تصریح کرده اند که وقتی که از دروازه شمیران وارد شهر شدند ، پس از عبور از زمین های بایر ، مدت زیادی از میان باغ های مختلف – مخصوصا باغ های انار و پسته – گذشته اند تا به مرکز جمعیت رسیده اند . می توان گفت که محله چاله میدان ، اطراف امام زاده یحیی و چیرامون امام زاده سید اسماعیل محل اصلی تمرکز جمعیت تهران چیش از کشیده شدن حصار بوده است . آماری که در ۱۲۹۶ ق. از تمام تهران تهیه شد ، موید این نظر است .

تا چیش از کشیده شدن حصار محله با زار وجود نداشته است . چس از آن در اطراف امام زاده سید اسماعیل تا حدود بازار آهنگرها بازارچه هایی ساخته شد و همچنان بود تا دوره قاجارکه بازار وسعت امروزی را یافت : چهار سوق بزرگ در زمان فتحعلی شاه ساخته شد ، سرای امیر را میرزا تقی خان امیر کبیر ساخت ، و بازار بزرگ و بازار کفاش ها ( ارسی دوز ها ) در سلطنت ناصرالدین شاه احداث شدند .

دروازه ها و محله های تهران در زمان قاجار

 بعد از مرگ کریمخان زند، آغا محمد خان قاجار در سال ۱۲۰۰ ﻫ- ق در اول فروردین بر تخت سلطنت نشت و تهران را به‌عنوان پایتخت برگزید و “دارالخلافه” نامید.
انتخاب تهران به عنوان پایتخت از سوی خان قاجار چند علت داشته که مهم‌ترین آنها نزدیکی به اراضی حاصل خیز ورامین و مجاورت آن با محل استقرار ایلات ساوجبلاغ بوده است، مضافا ایلات غرب ساکن در ورامین، یعنی هواخواهان وی در حوالی تهران اقامت داشتند و جز این، تهران با استرآباد و مازندران که در حقیقت ستاد اصلی نیروهایش بود فاصله چندانی نداشته است.

در زمان سلطنت فتحعلی شاه قاجار بر اثر موج حرکت ایران به سوی غرب، تهران بیش از پیش آباد گردید. از جمعیت تهران در دوره فتحعلی شاه اطلاع دقیقی در دست نیست، ولی به طوری که در کتاب جام جم معتمدالدوله فرهاد میرزا آمده است جمعیت تهران در زمان ناصرالدین شاه، صد و پنجاه هزار نفر رسیده بود.

ناصر الدین شاه دو نفر را مامور کرد که محدوده و نقشه‌ای برای پایتخت در نظر بگیرند و با وسعت بیشتری به حفر خندق‌های جدیدی در اطراف تهران بپردازند.

ساختمان حصار و حفر خندق‌های جدید تهران قریب به ده سال طول کشید و شهر تهران چندین برابر توسعه یافت و مساحت آن به سه فرسخ و نیم رسید و از طریق ۱۲ دروازه به محیط بیرون خود ارتباط یافت. این دروازه‌ها که هم اینک نیز، اگر چه ساختمان آنها از بین رفته، اما اسمشان باقی است. عبارت‌اند از:

  • دروازه‌های دولت، یوسف آباد و شمیران (در شمال شهر)
  • دروازه‌های خراسان، دولاب و دوشان تپه (در شرق شهر)
  • دروازه‌های باغشاه، قزوین و گمرک (در غرب شهر)
  • دروازه‌های غار، رباط کریم و حضرت عبدالعظیم (در جنوب شهر)

mosaiebi

خدمات کامپیوتری ایزوتایپ ۱۲۸ افتخار این را دارد با بیش از ۱۵ سال سابقه کاری و ۸ سال سابقه خدمات الکترونیکی در خدمت سازمانها، شرکتها، دانشجویان عزیز و ... باشد. این شرکت در زمینه انجام صحافی پایان نامه، پرینت لیزری، تایپ و صفحه آرائی در خدمت شما می باشد. جهت سفارش صحافی یا پرینت میتوانید فایل خود را بصورت pdf یا word ایمیل نموده و صحافی را توسط پیک در محل خود تحویل بگیرید. (هزینه پیک به عهده مشتری می باشد) شماره کارت: ۷۸۴۸ - ۲۵۶۸ - ۸۶۱۰ - ۶۲۱۹ عبداله مصیبی بانک سامان isotype128@yahoo.com- isotype128@gmail.com ۶۶۹۵۸۳۳۵ - ۶۶۴۹۷۹۰۰ -۰۹۲۰۱۱۰۱۲۸۰ - ۰۹۱۲۵۷۰۴۷۱۵

More Posts - Website

Follow Me:
TwitterFacebookLinkedInGoogle PlusYouTube

نظر دهید