پایان نامه کاربرد سلاحهای هسته ای از دیدگاه حقوق بین الملل

قیمت : ۹,۱۲۵,۷۰۴,۷۱۵ تومان     تعداد :
جهت خرید و دانلود پایان نامه کاربرد سلاحهای هسته ای از دیدگاه حقوق بین الملل با شماره تلفنهای زیر در تماس باشید


 ۰۹۱۲۵۷۰۴۷۱۵ – ۰۹۲۰۱۰۲۸۱۰۰


پایان نامه کاربرد سلاحهای هسته ای از دیدگاه حقوق بین الملل


قیمت هر صفحه تحقیق ۷۰۰ تومان تعداد صفحات ۱۰۰ صفحه


مقدمه:

در تهیه و تدوین این پایان نامه از راهنمائیها و کمکهای سروانی سود جسته ای که لازم می دانم در اینجا از آنها سپاسگذاری نمائیم. از استاد ارجمند جناب آقای دکتر منصور وفائی که با تقبل مسئولیت استاد راهنمایی، و با فراهم نمودن بسیاری از منابع این پایان نامه و ارائه راهنماییهای ارزشمند در جریان تدوین آن، نقش مؤثری در به سرانجام رسیدن این پایان نامه داشتند، صمیمانه متشکرم. از جناب آقای دکتر محمد تقی عابدی نیز که با ارائه مشورت های لازم در تکمیل این پایان نامه نقش داشتند متشکرم. همچنین لازم است از همکاری و مساعدتهای بی دریغ کارکنان کتابخانه مجلس شورای اسلامی تشکر ک


تاریخچه مختصر:

در طول تاریخ، جنگ یکی از جنبه های حیات و زندگی بشر را تشکیل می داده است و تاریخ هر قوم و ملتی، مشحون از داستانهای پیروزی و شکست است. تکامل دانش و اطلاعات بشری نیز از جمله در اختیار این قسمت از زندگی انسان قرار گرفت و به تکامل ابزار جنگی منجر شد. اگر زمانی پیروزی مدیون زور بازو و جنگاوری و شوالیه گری می دانستند، با تکامل تسلیحات و اختراع ابزارهای جنگی جدید، این امکان فراهم شد که از فواصل دور اقدام به حمله نمایند و به تدریج نیز اخلاق حاکم بر رزمندگان تغییر نمود. اوج این تکامل، اختراع سلاح هسته ای است.

قدرت تخریبی بسیار زیاد و اثرات جانبی این سلاح که گاه تا سالین دراز باقی می ماند، بسیاری از اندیشمندان، حقوقدانان و دولتها را بر آن داشت تا برای ممنوعیت استفاده و نابودی این سلاح دست به کوشش زنند. از سوی دیگر، تئوری بازدارندگی هسته ای، اساس سیستم دفاعی قدرتهای هسته ای را – به ویژه در جریان جنگ سرد – تشکیل می داد و بسیاری از دولتهای غیر هسته ای نیز زیر چتر هسته ای یکی از دو بلوک سیاسی قرار داشتند. به این ترتیب، در جریان نیم قرنی که از استفاده از سلاح هسته ای می گذرد، حقوق بین الملل با دو گرایش مواجه بوده است. از یک سو دولتهای دارای سلاح هسته ای می کوشیدند تا با استناد به برخی از اصول حقوق بین الملل و همچنین ادعای وجود خلاء حقوقی، مشروعیت کاربرد سلاح هسته ای را توجیه نمایند و از سوی دیگر، برخی دولتها سعی داشتند تا با استناد به دیگر قواعد بین الملل، استفاده از آن را مغایر این حقوق نشان دهند. خاتمه جنگ سرد و فروپاشی بلوک شرق، این امکان را فراهم آورد تا دولتهای موافق ممنوعیت استفاده از سلاح هسته ای، این مساله را به رکن قضایی سازمان ملل متحد ارجاع کنند و خواستار نظریه حقوقی این رکن شوند. به این ترتیب این امکان فراهم آمد تا در مرجعی بین المللی، با دیدگاهی حقوقی به این مساله نگریسته شود. دولتهای بسیاری برای دفاع از موضع خود در دیوان گرد آمدند و سرانجام دیوان بین‌المللی دادگستری در هشتم ژوئیه ۱۹۹۶ اقدام به صدور نظریه مشورتی نمود. در این پایان نامه خواهیم کوشید تا کوشش های ۵۰ ساله دولتها و نظریه مشورتی فوق را مورد بررسی قرار دهیم.


فهرست منابع:

الف) کتابها

Fujita, H.: “International Regulation of the Use of Nuclear Weapons”, Kansai University Press, 1988.

Karp, R.: “The Start Treaty and the Future of Strategic Nuclear Arms Control” in: SIPRI Yearbook 1992 : World Armaments and Disarmament, Oxford University Press , 1992

Kils, S. and Arnett, E.: “Nuclear Arms Control” , in SIPRI Yearbook 1996: World Armaments and Disarmament, Oxford University Press 1996.

Macdonald, R.: “Nuclear Weapon Free Zones and Principles of International Law” in: Heere, W.(ed.): “International Lawand Its Sources: , Kluwer Law and Taxation Publishers, 1949.

Momtaz, D. :”The United Nations and the Protection of the Envirnment : From Stockholm to Rio de Janerio” , Political Geography, vol. 15, nn.3 & 4, 1996.

Prawitz, J. and Leonard, F.: “a Zone Free of Weapons of Mass Destruction in the Middle East” , United Nations Institute for Disarmament Research , New York and Geneva, 1996.

Sadurska , R.: “Threats of Force” , American Journal of International Law, Vol. 82 , n.2, 1998.

Schachter, O.: “Self Defence and the Rule of Law” , American Journal of International Law, vol. 83 , n.2, 1989.

Schindler , D.: “Transformations in the Law of Neutrality Since 1945”, in: Dellissen , A.(ed.) “Humanitarien Law of Armed Conflict, Challenges Ahead” , Martinus Nijhoff Publishers, 1991.

Simpson, J.: “The Nuclear Non- Proliferation Regime after the NPT Review and Extention Conference” , in SIPRI Yearbook 1996 : Armaments, Disarmament and International Security, Oxford University Press, 1996.

mosaiebi

خدمات کامپیوتری ایزوتایپ ۱۲۸ افتخار این را دارد با بیش از ۱۵ سال سابقه کاری و ۸ سال سابقه خدمات الکترونیکی در خدمت سازمانها، شرکتها، دانشجویان عزیز و ... باشد. این شرکت در زمینه انجام صحافی پایان نامه، پرینت لیزری، تایپ و صفحه آرائی در خدمت شما می باشد. جهت سفارش صحافی یا پرینت میتوانید فایل خود را بصورت pdf یا word ایمیل نموده و صحافی را توسط پیک در محل خود تحویل بگیرید. (هزینه پیک به عهده مشتری می باشد) شماره کارت: ۷۸۴۸ - ۲۵۶۸ - ۸۶۱۰ - ۶۲۱۹ عبداله مصیبی بانک سامان isotype128@yahoo.com- isotype128@gmail.com ۶۶۹۵۸۳۳۵ - ۶۶۴۹۷۹۰۰ -۰۹۲۰۱۱۰۱۲۸۰ - ۰۹۱۲۵۷۰۴۷۱۵

More Posts - Website

Follow Me:
TwitterFacebookLinkedInGoogle PlusYouTube

نظر دهید