سیاست های پولی و مالی ۱۷۰ ص

قیمت : ۹,۱۲۵,۷۰۴,۷۱۵ تومان     تعداد :

مقدمه

   بررسی عرضه، تقاضا و تعادل در بازار پول می تواند نرخ بهره و پول رایج در اقتصاد را تعیین کند. بازار پول مانند بازار هر کالای دیگری شامل عرضه، تقاضا و تعادل می باشد. همانطور که برای ترسیم منحنیهای عرضه و تقاضا در مورد همه کالاها قیمت کالا روی محور عمودی و مقدار کالا روی محور افقی نشان داده می شود در بازار پول نیز هزینه فرصت نگهداری پول[۱] که همان نرخ بهره است به عنوان قیمت پول تلقی شده و روی محور عمودی نشان داده می شود و محور افقی مقدار یا حجم پول را نشان می دهد.

 پول

    اولین سؤالی که ممکن است به ذهن برسد، این است که در جامعه چه نیازی به پول هست؟ می دانیم که مبادله (داد و ستد) بین افراد در هر جامعه امری ضروری است به دلیل اینکه، هر فرد نمی تواند ، همه نیازمندیهای خود را تولید کند، بنابراین هر فردی که در تولید کالایی مهارت و تخصص پیدا می کند و آن کالا را با کیفیت بهتر و هزینه ارزانتر تولید می کند و مازاد برمصرف خود از آن کالا را با دیگران مبادله می کند و از این طریق نیازمندیهای دیگر خود را تأمین می کند بنابراین مبادله باعث تخصص و مهارت (به دلیل تقسیم کار) و مهارت و تخصص نیز باعث بهبود کیفیت کالاها و پایین آمدن هزینه های تولید خواهد شد.

    هر چه مبادله در جامعه امکان پذیرتر و آسان تر باشد، تخصص بیشتر شده و در نتیجه رشد آن جامعه، سریعتر صورت می گیرد.مبادلات افراد جامعه در ابتدا به شکل پایاپای انجام می گرفت یعنی کشاورز، اگر به پارچه احتیاج داشت گندم اضافی خود را به کسی که پارچه اضافی داشت و به گندم احتیاج داشت، می داد و به ازاء آن پارچه دریافت می کرد.

    این نوع مبادله مشکلات زیادی داشت مانند نیاز متقابل، (یعنی اگر کشاورز، به پارچه احتیاج داشت می باشد کسی را پیدا کند که پارچه اضافی داشته باشد و به گندم کشاورز نیز احتیاج داشته باشد) تعداد مبادلات غیرضروری ، حمل و نقل کالاها، غیر قابل تقسیم بودن برخی کالاها، فسادپذیری برخی از کالاها و … باعث شد که افراد به فکر اختراع پول[۲]  بیفتد. پول تاکنون شکلهای متعددی داشته است که به بررسی آن می پردازیم:

 

تاریخچه تکامل پول

    توسعه اقتصادی کشورها همواره با تکامل نظام پولی آنها همراه بوده است. تغییر و تحولات اقتصادی در چند قرن گذشته «نظام پول فلزی» و در حال حاضر «نظام پول الکترونیکی» نه تنها تکامل نظام پولی و خدمات بانکی در بازارهای جهانی را به دنبال داشت بلکه جوامع بشری را با این واقعیت آشنا ساخت که اقتصاد بر محور اعتماد و همکاری استوار است. همچنین حفظ ارزش پول و تثبیت قدرت خرید خانوارها برای جذب و هدایت منابع مالی به سمت بخش های مختلف اقتصاد و انجام پروژه های سرمایه گذاری حائز اهمیت است.


[۱] – هزینه فرصت نگهداری پول همان نرخ بهره ای است که می توانست حداقل با بودن پول در حساب پس انداز حاصل گردد ولی با نگه داری پول به صورت نقد، از دست می رود.

[۲] – گروهی، اختراع پول را یکی از بزرگترین اختراعات بشر دانسته اند، زیرا اختراع پول، باعث گسترش مبادله و روابط اجتماعی افراد شد و مبادله نیز به تقسیم کار و تقسیم کار نیز منجر به مهارت، تخصص و نوآوری شده است هر چه شکل پول کامل تر باشد، فواید ناشی از آن بیشتر ظاهر می شود.

mosaiebi

خدمات کامپیوتری ایزوتایپ ۱۲۸ افتخار این را دارد با بیش از ۱۵ سال سابقه کاری و ۸ سال سابقه خدمات الکترونیکی در خدمت سازمانها، شرکتها، دانشجویان عزیز و ... باشد. این شرکت در زمینه انجام صحافی پایان نامه، پرینت لیزری، تایپ و صفحه آرائی در خدمت شما می باشد. جهت سفارش صحافی یا پرینت میتوانید فایل خود را بصورت pdf یا word ایمیل نموده و صحافی را توسط پیک در محل خود تحویل بگیرید. (هزینه پیک به عهده مشتری می باشد) شماره کارت: ۷۸۴۸ - ۲۵۶۸ - ۸۶۱۰ - ۶۲۱۹ عبداله مصیبی بانک سامان isotype128@yahoo.com- isotype128@gmail.com ۶۶۹۵۸۳۳۵ - ۶۶۴۹۷۹۰۰ -۰۹۲۰۱۱۰۱۲۸۰ - ۰۹۱۲۵۷۰۴۷۱۵

More Posts - Website

Follow Me:
TwitterFacebookLinkedInGoogle PlusYouTube

نظر دهید