تورم ۳۲ ص

قیمت : ۹,۱۲۵,۷۰۴,۷۱۵ تومان     تعداد :

سیاست داخلی : تورم

تورم برای مردم کشورمان اکنون کلمه ای بسیار آشناست.کلمه ای چندش آور مهمان ناخواسته ای بوده و به همین راحتی هم دست بردار نمی باشد.

حال چطور این مهمان نا خواسته وارد اقتصاد کشور شده دلایل زیادی متصور است.دلایلی که داخلی هستند و خارجی،دلایلی که حاصل سیاست خودمان می باشد و دلایلی که خواسته و ناخواسته اقتصاد جهانی عامل اصلی آن می باشد اما اگر بخواهیم عوامل اصلی تورم را در کشور نام ببریم به این صورت می باشد که:

اقتصاد نفتی سیاست انبساطی مالی دولت،عدم انضباط مالی دولت،حجم بالای نقدینگی مخرب و سرگردان- گسترش سرمایه گذاری در طرح های عمرانی و زیربنایی که قابلیت جذب اقتصادی ندارند- برداشت از حساب ذخیره ارزی- افزایش قیمت های جهانی- افزایش قیمت های حاصل انرژی که خود هزینه های تولید را بالا می برد.

اما اگر کمی دقیق تر به موضوع نگاه کنیم به دو عامل بسیار مهمی می رسیم که زیاد بیان نشده اند و کمتر به آنها پرداخته شده که شامل:۱-بهره وری۲-فساد اقتصادی  می باشند.

عواملی که در کشورهای جهان سوم بسیار مشهود می باشند.حال چرا این عوامل اکنون به عنوان عوامل اصلی یاد شده اند؟

به چند دلیل است: یکی از دلایل آن این است که در کوتاه مدت یا میان مدت با حل این دو عامل حداقل تورم را در یک سطح مشخص نگه داشت و دلیل دیگر اینکه این دو عامل حداقل تورم را در یک سطح مشخص نگه داشت و دلیل دیگر اینکه این دوعامل به نوعی به خودمان برمیگردد و راحت تر قابل حل شدن است.در شرایطی که اقتصاد داخلی تحت تحریم بین المللی می باشد و همین تحریم هزینه تولید و هزینه واردات را افزایش می دهد.به نظر می رسد راهکار اصلی آن بهره وری یا ارزش آفرینی می باشد.سؤالی که اینجا پیش می آید این است که واقعا ما چقدر ساعات مفید کاری در کشور داریم؟ و سؤالی دیگرآیا ما فرهنگ صرفه جویی را در کشور نهادینه کرده ایم؟ آیا نمی توان با بهره وری اثر آن را حداقل کرد،اما در مورد فساد اقتصادی به این صورت که فردی را در نظر بگیرند که متقاضی دریافت تسهیلات بانکی بوده و در این مسیر هم باید بوروکراسی زیادی را طی کند وی برای فرار از این بوروکراسی و سریع دریافت کردن تسهیلات به رشوه دادن متوسل خواهد شد و همین رشوه را به هزینه تولید خود اضافه خواهد کرد،اما طرف دیگر این موضوع همین فرد اگه همین تسهیلات را وارد تولید نکند و آن را در مسکن یا طلا و غیره وارد کرد خود موجبات بحران دیگری را فراهم خواهد کرد.پس در اینجا مبارزه با فساد اقتصادی و کاهش بوروکراسی سیار اهمیت پیدا می کند.

در پایان اینکه با کمی تامل به این نتیجه می رسیم که باز خودمان هستیم که می توانیم اثر تورم را حداقل نماییم.

mosaiebi

خدمات کامپیوتری ایزوتایپ ۱۲۸ افتخار این را دارد با بیش از ۱۵ سال سابقه کاری و ۸ سال سابقه خدمات الکترونیکی در خدمت سازمانها، شرکتها، دانشجویان عزیز و ... باشد. این شرکت در زمینه انجام صحافی پایان نامه، پرینت لیزری، تایپ و صفحه آرائی در خدمت شما می باشد. جهت سفارش صحافی یا پرینت میتوانید فایل خود را بصورت pdf یا word ایمیل نموده و صحافی را توسط پیک در محل خود تحویل بگیرید. (هزینه پیک به عهده مشتری می باشد) شماره کارت: ۷۸۴۸ - ۲۵۶۸ - ۸۶۱۰ - ۶۲۱۹ عبداله مصیبی بانک سامان isotype128@yahoo.com- isotype128@gmail.com ۶۶۹۵۸۳۳۵ - ۶۶۴۹۷۹۰۰ -۰۹۲۰۱۱۰۱۲۸۰ - ۰۹۱۲۵۷۰۴۷۱۵

More Posts - Website

Follow Me:
TwitterFacebookLinkedInGoogle PlusYouTube

نظر دهید