دانلود پایان نامه حقوق بشر در سیاست خارجی امریکا

شماره تماس: ۵۷۰۴۷۱۵ ۰۹۱۲- ۱۲۸۰ ۱۱۰ ۰۹۲۰ دانلود پایان نامه حقوق بشر در سیاست خارجی امریکا


تعداد صفحات:   صفحه word


دانلود پایان نامه حقوق بشر در سیاست خارجی امریکا


چکیده

موضوع این پایان نامه جایگاه حقوق بشر در سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا پس از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در منطقه خاورمیانه می باشد که در آن مقوله حقوق بشر به عنوان یک ابزار مهم و موثر در عرصه تعاملات بین المللی به ویژه در سیاست خارجی ایالات متحده پس از حادثه ۱۱ سپتامبرنقش موثری ایفاء می کند. رویداد ۱۱ سپتامبر به مثابه یک نقطه عطف در عرصه نظام بین المللی روندهای امنیتی بین المللی و پیامدهای متفاوت راهبردی را بوجود آورده است که در آن گفتمان نرم افزاری حقوق بشری از اهمیت ویژه ای در پیشبرد سیاست گذاریهای امنیتی- راهبردی ایالات متحده آمریکا به مثابه یک قدرت هژمون در عرصۀ تعاملات بین المللی برخوردار است.
از این منظر، پژوهشگر به روندهای امنیتی نوین و کارکردهای خاص ایالات متحده در این زمینه امعان نظر خاصی دارد. در همین زمینه یکی از نکات مدنظر در رساله اهمیت جایگاه و نقش سازمان ملل متحد به مثابه بزرگترین سازمان جهان شمول حافظ صلح و امنیت بین المللی ، حقوق بشر، منشور ملل متحد و دیگر اسناد و سازکارهای مرتبط با سازمان ملل متحد می باشد.
آنچه در پایان نامه حاضر مد نظر قرار می گیرد آنست که مقوله حقوق بشر به عنوان مهمترین ابزار حفظ ثبات هژمونیک مدنظر در سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا (نو محافظه کاران) حاکم در آن کشور به ویژه پس از حادثه ۱۱ سپتامبر می باشد به گونه ای که ایالات متحده اهداف راهبردی امنیتی خو را از این طریق پیش می برد و در راستای ایجاد یک اجماع بین المللی با هدف اقناع افکار عمومی جهانی برای تقویت یکجانبه گرایی راهبردی مد نظر خـود می باشد.

کلید واژه ها: حقوق بشر, هژمونی, سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا, حادثه ۱۱ سپتامبر, نومحافظه کاران, سازمان ملل متحد


۱- طرح مسأله

امروزه پدیده حقوق بشر از ارزشهای جامعه جهانی محسوب می شود ونقض اصول پذیرفته شده در سطح بین الملل موجب نگرانی جامعه جهانی است. چنین توجهی در منشور ملل متحد و دیگر اسناد بین المللی مورد تاکید قرارگرفته است ونمونه های دیگر را نیز می توان در اعلامیه جهانی حقوق بشر، میثاقین و توافقهای هلسینگی مشاهده کرد . درمنشور ملل متحد به اهداف سازمان اشاره شده از جمله تصدیق وتایید اعتقاد به اصول اساسی حقوق بشر که در بند ۱ ماده ۳ و مواد ۵۵ و ۵۶ آمده است. امروزه مقوله هایی چون حقوق بشر و دموکراسی مطلوب ترین نرم افزار لازم برای سیاست خارجی دولتها تلقی می شود ویکی از دلایل اساسی شکست شوروی سابق در برابرایالات متحده امریکا تفاوت ماهیت نرم افزارهای راهبردی انها بود. امروزه گفتمان حقوق بشر اصول بنیادینی چون اصل حاکمیت ،اصل عدم مداخله در امور داخلی ،اصل عدم کاربرد زور را به چالش کشانده است و بر این اعتقاد است که دخالت درامور یک کشور خاص اگر تخلفات مهمی صورت گرفته باشـد سازمان ملل مجاز است در کشور مورد نظر مداخله نماید.ایالات متحده در دوران پسا جنگ سرد و بویژه بعد از رویداد ۱۱ سپتامبر عملا مسئو لیت مداخلات را بر عهده گرفته است و با استفاده از سازوکار حقوق بشر و منشور ملل متحد به اقدامات نظامی در افغانستان و عراق دست زده است. نو محافظه کاران امریکا علی رغم بهره گیری از امنیت سخت افزاری واقدامات نظامی ان را همسو با حقوق بشر وارزشهای عام جهانی تفسیر می کنند.

۲- سوال اصلی:
آیا مقوله حقوق بشر در دوران پس از جنگ سرد بویژه پس از حوادث ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در سیاست خارجی راهبردی آمریکا، باعث استحکام هژمونی آن کشور شده است؟

۳- فرضیه اصلی:
مقوله حقوق بشر در دوران بعد از جنگ سرد ( به ویژه پس از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ ) به عنوان ابزار شکل دهی سیاست خارجی ایالات متحده در راستای استحکام هژمونی آمریکا در نظام بین الملل می باشد.


منابع و مأخذ

۱٫ ابراهیمی، جهانبخش، سیری در حقوق بشر، (تهران: انتشارات زوار، ۱۳۸۳).
۲٫ ارفعی،عالبه و دیگران ، حقوق بشر از دیدگاه مجامع بین المللی، تهران : موسسه چاپ وانتشارات وزارت امور خارجه ، ۱۳۷۲٫
۳٫ امیر احمدی، هوشنگ. نظم نوین جهانی و تلاش آمریکا برای رهبری جهان، ترجمه سیروس سعیدی.
۴٫ برانلی، ایان، حقوق بین الملل در واپسین سالهای قرن بیستم، ترجمه صالح رضایی، (تهران: وزارت امور خارجه، ۱۳۸۳).
۵٫ بی نام،«عربستان آمیزه ای از روابط پیچیده و نامطمئن»، گزیده تحولات جهان، آبان ۱۳۸۰، جلد ۱، شماره ۱۶٫
۶٫ پاک آیین، محسن. نو محافظه کاران آمریکا، (بانکوک: بنیاد مطالعات اسلامی، ۱۳۸۳).
۷٫ چامسکی، نوام، ‌مثلث سرنوشت، آمریکا، اسراییل و فلسطینی ها،‌ ترجمه هرمز همایون فر)تهران: نشر آگاه، ۱۳۶۹).
۸٫ چامسکی، نوام، آمریکای بزرگ و حقوق بشر، ترجمه بهزاد باشی، (تهران: انتشارات آگاه، ۱۳۷۴).
۹٫ حاجی یوسفی، امیر محمد. ” برتری روحیه امپریالیستی در سیاست خارجی آمریکا”، مرکز بررسی‌های استراتژیک، آبان ۱۳۸۱٫
۱۰٫ حلبی،علی اصغر، تاریخ اندیشه های سیاسی در قرن بیستم، تهران: جزوه درسی دانشگاه امام صادق (ع)، ۱۳۷۰٫
۱۱٫ دوئرتی جیمز و فالتزگراف رابرت. نظریه‌های متعارض در روابط بین‌الملل، ترجمه علیرضا طیب و وحید بزرگی، (تهران: قومس، ۱۳۷۶)، ج ۱٫
۱۲٫ ذاکریان، مهدی. حقوق بشر در هزاره جدید، (تهران : دانشگاه تهران، ۱۳۸۱).
۱۳٫ شولزینگر، رابرت دی. دیپلماسی امریکا در قرن بیستم؛ ۱۹۹۸-۱۹۹۷ ، ترجمه محمد رفیعی مهرآبادی )‌تهران: دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی، ۱۳۷۹).

کلمات کلیدی:

دانلود پایان نامه حقوق بشر در سیاست خارجی امریکا, حقوق بشر, هژمونی, سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا, حادثه ۱۱ سپتامبر, نومحافظه کاران, سازمان ملل متحد

mosaiebi

خدمات کامپیوتری ایزوتایپ ۱۲۸ افتخار این را دارد با بیش از ۱۵ سال سابقه کاری و ۸ سال سابقه خدمات الکترونیکی در خدمت سازمانها، شرکتها، دانشجویان عزیز و ... باشد. این شرکت در زمینه انجام صحافی پایان نامه، پرینت لیزری، تایپ و صفحه آرائی در خدمت شما می باشد. جهت سفارش صحافی یا پرینت میتوانید فایل خود را بصورت pdf یا word ایمیل نموده و صحافی را توسط پیک در محل خود تحویل بگیرید. (هزینه پیک به عهده مشتری می باشد) شماره کارت: ۷۸۶۸ - ۲۵۶۸ - ۸۶۱۰ - ۶۲۱۹ عبداله مصیبی بانک سامان isotype128@yahoo.com- isotype128@gmail.com ۶۶۹۵۸۳۳۵ - ۶۶۴۹۷۹۰۰ -۰۹۲۰۱۱۰۱۲۸۰ - ۰۹۱۲۵۷۰۴۷۱۵

More Posts - Website

Follow Me:
TwitterFacebookLinkedInGoogle PlusYouTube

نظر دهید