دانلود مقاله مدیریت گردشگری

دانلود مقاله مدیریت گردشگری


ساماندهی قابلیت های تجاری – توریستی شهرستان مهران


۰۹۱۲۵۷۰۴۷۱۵-۶۶۴۹۷۹۰۰


چکیده:
بر اساس مطالعات انجام گرفته در زمینه های مختلف (جغرافیایی، زیست محیطی، اجتماعی، اقتصادی و گردشگری)، شهر مهران دارای قابلیت¬های فراوانی برای توسعه اقتصادی و کسب نقش منطقه¬ای مناسب و پایدار در سطح استان ایلام می باشد.موقعیت ممتاز پایانه¬ی مرزی مهران در استان ایلام در مسیر تجارت کالا و توریست مذهبی دو کشور ایران و عراق با هزینه کم و سفر آسان (تاکنون ۱۲ میلیون مسافر عتبات از مرز مهران تردد نموده اند ) قرار دارد و همچنین وجود تنوع طبیعت ایلام و جاذبه های توریستی آن، بویژه وجود آثار و موزه دفاع مقدس در منطقه مهران اهمیت این منطقه را بیش از پیش نموده¬ است. بنابراین شرایط و قابلیت توسعه صنعت، تجارت، توریسم و سرمایه¬گذاری در این بخش¬ها فراهم است. نوشتار زیر در پی آن است که با ذکر دلایل و مستندات لازم عنوان نماید که ضرورت ایجاد برنامه ریزی و توسعه فضاهای تجاری و توریستی در این منطقه از استان ایلام وجود دارد.

واژه های کلیدی :

مهران,گمرک مرزی,تجارت,توریسم مذهبی

– مقدمه:
بعد از بازگشایی گمرک مهران تمام روندهای توسعه و سرمایه گذاری در استان ایلام و نقاط مرزی مساعدت یافت.به طوری که مهران در این مدت قابلیت¬های توریستی ، تجاری و فرهنگی خود را همچون گذشته بازیافت و بعنوان کانون عمده تدارک خدمات پذیرایی وتجارت کالا در این مرز مورد توجه قرار گرفت و چنان رونقی در استان ایلام ایجاد نمود که قابلیت سرمایه گذاری در مهران به خصوص در بخش فعالیتهای مسکن ، تجارت و خدمات پذیرایی از زوار و ایجاد اشتغال به بالاترین حد خود رسید . متاسفانه استان ایلام و منطقه مهران به دلیل مشکلات زیربنایی ناشی از عقب ماندگی رژیم گذشته در زمینه شبکه ارتباطی ، فرودگاه ، بزرگ¬راه و راه آهن ، کمبود تجهیزات و تاسیسات زیرساختی باعث نابسامانی های فراوان در زمینه خدمات توریستی و تجاری شد و مشکلات زیست محیطی حاصل از حجم عظیم زوار ، و ایجاد کثافات و زباله ، بیماری های مسری ، مسائل امنیتی و جانی ، آثار نامطلوب اجتماعی – فرهنگی و نارضایتی زوار از وضعیت پذیرایی منطقه ، برای استان ایلام و شهر مهران در پی داشته است (عزیزی، ۱۳۸۵: ۴ ).
با توجه به اینکه توریست از مهمترین بخش¬های فعالیت اقتصادی و به عنوان عامل تفاهم میان ملت¬ها و دولت¬ها و در پی آن امنیت سرمایه¬گذاری و تجارت به حساب می آید و همین¬طور تجارت کالا در مرز بین المللی مهران ، زمینه اقتصادی مناسبی است و توسعه اقتصادی مناطق مرزی چه به لحاظ تاثیر گذاری بر توان نظامی و دفاعی و چه از نظر رضایتمندی مردمی تضمین کننده امنیت پایدار ملی است ، با ذکر توضیحات فوق، سوالات زیر در این راستا مطرح می¬گردد:
-آیا شهر و منطقه مهران قابلیت توسعه صنعت توریسم و گمرک کالا را دارد و می تواند رونق گذشته¬ی خود را به دست آورد؟
-با توجه به قابلیت¬های منطقه مهران به لحاظ جذب گردشگر داخلی و خارجی، آیا می¬توان از این منطقه جهت توسعه¬ی صلح و دوستی میان دولت ایران و عراق استفاده نمود؟
-باتوجه به این¬که توسعه استان ایلام و منطقه مهران به لحاظ موقعیت مرزی تحت شرایط برونزا است ، آیا می توان این نوع فعالیت¬ها را جهت توسعه پایدار استان ایلام و مهران به عنوان نقش منطقه¬ای تعریف نمود؟

 

mosaiebi

خدمات کامپیوتری ایزوتایپ ۱۲۸ افتخار این را دارد با بیش از ۱۵ سال سابقه کاری و ۸ سال سابقه خدمات الکترونیکی در خدمت سازمانها، شرکتها، دانشجویان عزیز و ... باشد. این شرکت در زمینه انجام صحافی پایان نامه، پرینت لیزری، تایپ و صفحه آرائی در خدمت شما می باشد. جهت سفارش صحافی یا پرینت میتوانید فایل خود را بصورت pdf یا word ایمیل نموده و صحافی را توسط پیک در محل خود تحویل بگیرید. (هزینه پیک به عهده مشتری می باشد) شماره کارت: ۷۸۴۸ - ۲۵۶۸ - ۸۶۱۰ - ۶۲۱۹ عبداله مصیبی بانک سامان isotype128@yahoo.com- isotype128@gmail.com ۶۶۹۵۸۳۳۵ - ۶۶۴۹۷۹۰۰ -۰۹۲۰۱۱۰۱۲۸۰ - ۰۹۱۲۵۷۰۴۷۱۵

More Posts - Website

Follow Me:
TwitterFacebookLinkedInGoogle PlusYouTube

نظر دهید