دانلود مقاله مدیریت بیمه

دانلود مقاله مدیریت بیمه


کاربرد بیمه و مدیریت ریسک در صادرات


۰۹۱۲۵۷۰۴۷۱۵-۶۶۴۹۷۹۰۰


آشنایی با مفاهیم ریسک

از نظر تئوری«ریسک»به مفهوم احتمال انحراف از نیل به هدف مطلوب در مدت زمان‌ مشخص است و معمولا با اصطلاحاتی از جمله نامعلومی،عدم اطمینان از آینده،نامشخص‌ بودن وضعیت و امثال آن در اقتصاد و بازرگانی تعریف می‌شود. «خطر»عامل و علت بوجود آمدن انحراف محتمل است مانند انواع خطر قهری و تجاری که‌ با آن آشنا خواهیم شد.

۱/۱-ریسکهای قهری به وقایعی گفته می‌شود که ناشی از بروز و یا وقوع فعل و انفعالاتی‌ آسیب‌رسان خارج از کنترل در سه حوزه طبیعی،تکنولوژی و اجتماعی باشد و ریسکیهای‌ تجاری و یا بازرگانی به اختلالاتی در عملیات بازرگانی گفته می‌شود که حاصل آن خارج از انتظار بوده و موجب ضرر و زیان شود.نوسانات قیمت‌ها،ورشکستگی،عدم دریافت مطالبات و ضبط و توقیف کالا برخی از خطرات ریسکهای بازرگانی یا تجاری می‌باشد.

۲/۱-انواع ریسکهایی که منجر به تحقق خطرات قهری می‌شود.

۱/۲/۱-ریسکهای طبیعی:ریسکهای طبیعی معمولا ناشی از اختلالات در روند عادی‌ طبیعت حاکم بر محیط زیست انسان است.از مصادیق بارز این ریسکها تحقق خطرات زلزله، آتشفشان، سیل، طوفان، سرمازدگی را می‌توان نام برد.

۲/۲/۱-ریسکهای تکنولوژی:ریسکهای تکنولوژی اصطلاحی ات که به کاربرد تکنیک و فن در انجام کارها برمی‌گردد.برای مثال در پروسه‌های تولید خطرات متعددی وجود دارد که‌ می‌تواند موجب ضرر و زیان گردد مانند انفجار دیگ بخار،نشت مواد شیمیائی،آتش‌سوزی‌ در اثر اتصال سیم‌های برق،تصادم دو وسیله نقلیه و یا سقوط هواپیما و یا غرق یک کشتی(که‌ ممکن است ناشی از یک ریسک طبیعی نیز باشد).

۳/۲/۱-ریسکهای اجتماعی:زندگی مدنی و شهرنشینی برای بازرگانی و تجارت محاسن و مضار بسیاری داشته است ریسکهای اجتماعی متوجه آنگونه از اختلالات در زندگی انسانها می‌باشد که حاصل زبان باری را به دنبال دارد مانند جنگ،شورش،بلوا،آشوب،قیام،کودتا، انقلاب،اعتصاب و امثالهم که هر یک به نوعی می‌تواند آسیب‌ساز باشد.

۳/۱-تواتر و شدت ریسک

این دو اصطلاح در ادبیات مدیریت ریسک و بیمه بسیار معمول است.تواتر به مفهوم تعداد دفعاتی ات که یک خطر تحقق می‌یابد مثلا آتش‌سوزی در یک کارخانه در طول یک سال.و شدت متوجه میزان مبلغ مالی است که در اثر هر یک از تعداد تحقق خطر به وقوع می‌پیوندد.

۲-شناسائی ریسک قبل از صادرات

اگر صادرات را به مفهوم فروش کالا و خدمات در خارج از کشور به منظور تولید درآمد در محدوده اقتاد خرد و ایجاد توازن در مبادلات بین المللی تجاری و استفاده از ظرفیت و تولید مازاد بر نیاز داخلی به این منظور از نظر اقتصاد کلان بدانیم در نتیجه ریسکهای قبل از صادرات‌ متوجه خطراتی می‌شود که از تحقق چنین اموری جلوگیری نماید،در روند آن اختلال بوجود آورده و یا توسعه آن را کند و یا منظم نماید.برای شناسائی ریسک قبل از صادرات ضروری‌ است که عوامل یاد شده در هر یک از پروسه‌های مورد نظر شناسائی و سپس روشهای مطلوب‌ برای پیشگیری از تحقق آن تعیین شود تا چنانچه علیرغم پیش‌بینی‌های لازم ریسک تحقق یابد آثار زیان مالی آن توسط برنامه‌ریزی انتقال ریسک برطرف شود.

۱/۲-ریسکهای مرتبط با صادرات منابع

بطور کلی ریسکهای این گروه از نظر کمی و کیفی با ریسکهای صنعتی و سنتی و کشاورزی‌ بسیار متفاوت است.محصول فقط پس از استخراج از معادن صادر می‌شود و در نتیجه خطراتی‌ که این مرحله را تهدید می‌کند از مهمترین ریسکهای قبل از صادرات می‌باشد.البته واردات نیز می‌تواند از جمله ریسکهای استخراج باشد.زیرا اکثر ادوات و ماشین‌آلات مربوط به عملیات‌ استخراج وارداتی می‌باشد و باید در یک برنامه‌ریزی جامع به احتمال وقفه در تأمین ادوات و ماشین آلات و لوازم یدکی آن توجه کافی نمود.

۲/۲-ریسکهای مرتبط با صادرات صنعتی

برخلاف ریسکهای مرتبط با صادرات منابع،این گروه هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی دارای فهرست بالا و بلندی از خطرات می‌باشد که در سه حوزه طبیعی و تکنولوژی و اجتماعی‌ قرار دارند و معمولا مربوط به فزاینده تکمیل مصنوعات نیم ساخته و یا کاربرد صنایع مادر و یا ایجاد یک مصنوع از مواد اولیه و خام می‌شود.مهمترین صنایعی که در حال حاضر اقلام‌ تولیدی آنها در فهرست صادرات ایران منظور گردیده است عبارتند از:

-صنایع شیمیائی(پودر لباسشوئی و صابون،گلسیرین و مواد شیمیائی)

-صنایع نساجی،پوشاک و جرم(کفش،لباس آماده،تریکو و انواع پارچه)

-صنایع غذائی،آشامیدنی و دخانیات(بیسکویت و انواع شیرینی)

-صنایع محصولات کانی غیر فلزی(سیمان و سنگ،مصالح ساختمانی و موزائیک)

-صنایع محصولات فلزی(وسایل نقلیه)

….

mosaiebi

خدمات کامپیوتری ایزوتایپ ۱۲۸ افتخار این را دارد با بیش از ۱۵ سال سابقه کاری و ۸ سال سابقه خدمات الکترونیکی در خدمت سازمانها، شرکتها، دانشجویان عزیز و ... باشد. این شرکت در زمینه انجام صحافی پایان نامه، پرینت لیزری، تایپ و صفحه آرائی در خدمت شما می باشد. جهت سفارش صحافی یا پرینت میتوانید فایل خود را بصورت pdf یا word ایمیل نموده و صحافی را توسط پیک در محل خود تحویل بگیرید. (هزینه پیک به عهده مشتری می باشد) شماره کارت: ۷۸۴۸ - ۲۵۶۸ - ۸۶۱۰ - ۶۲۱۹ عبداله مصیبی بانک سامان isotype128@yahoo.com- isotype128@gmail.com ۶۶۹۵۸۳۳۵ - ۶۶۴۹۷۹۰۰ -۰۹۲۰۱۱۰۱۲۸۰ - ۰۹۱۲۵۷۰۴۷۱۵

More Posts - Website

Follow Me:
TwitterFacebookLinkedInGoogle PlusYouTube

نظر دهید